wyż baryczny

bano

Znalazłam wreszcie pytania z meteo z byłego kolokwium więc się pochwalę:

1. Wzór - niwelacja barymetryczna, redukcja ciśnienia do poziomu morza, obliczenie średniej temperatury.
2. Północ w niżu w przekroju pionowym na zewnątrz w wyżu.
3. W którą stronę wieje waitr w niżu SSE w (gdzieś) - półkula południowa
4. Jak powstaje ciepły i zimny prąd powietrza.
5. Wpływ na klimat ciepłych i zimnych prądów morskich.
6. Anomalie.
7. Stałe i sezonowe ośrodki niżów i wyżów barycznych.
8. Strefa klimatu - równikowego, zwrotnikowego i umiarkowanego.

Więcej grzechów nie pamiętam, a za te powyżej odpowiedzialności nie ponoszę Jesli miałby ktoś pytania z drugiej grupy, to będę dźwięczna. Ale raczej duzych różnic nie było w pytaniach.
Tak sobie teraz myślę, że miałam iść w ten weekend zaliczać, ale nie dam rady i pójde za tydzień, jeśli można. Bo to ostateczny termin będzie.
PozdrawiamMaj zakończy się pogodą bardzo suchą i raczej niezbyt upalną, a to za sprawą wyżu znad chłodnej wody Morza Bałtyckiego. Na Bałtyku podczas weekendu pojawi się silna bryza morska, która spowoduje znaczny spadek temperatury nawet poniżej 15 stopni. Na pozostałym obszarze nie będzie też tak gorąco, jak przewidywano to jeszcze niedawno. W większości Polski w dzień ok. 25-30 stopni, ale noce wcale do ciepłych należeć nie będą (6-12 stopni). W tym roku mamy specyficzny układ pola barycznego, który przynosi nam spore ochłodzenia. Wyże nie dają za wygraną w Europie już od dwóch miesięcy i jeszcze mniej więcej do połowy miesiąca czerwca nie odpuszczą. Ale wyżowa sucha wiosna oznacza bardzo kapryśne i raczej chłodne lato, które może być chłodniejsze niż zazwyczaj, ale z wieloma dniami wybitnie upalnymi nie trwającymi dłużej niż 1 do 5 dni.Ostatnie dni kwietnia będą dość pogodne i ciepłe. W poniedziałek w okolicach Szczecina moze być nawet 25 stopni. Na zachodzie i poludniu mogą pojawić się niegroźne chmury piętra wysokiego - cirrusy. Najbliższe opady moga wystapic we wtorek i w srode na południu Polski. Nad zachodnia Europa jest osrodek nizowy a nad Ukraina wyz. Bliskie sąsiedztwo tych ośrodków barycznych skutkowało bedzie umiarkowanym i dość silnym wiatrem w najbliższych dniach.Pytania z pk z geografii (1c takie miała):
1. mapa synoptyczna (napisac prognoze, okreslic wyz i niz baryczny)
2. rozpoznanie klimatu po wykresie
3. na podstawie tekstu okreslic czy to troposfera, mezosfera... itp
4. opisanie komorki Hadleya
5. podkreslenie czynnikow ktore powoduja opady i opisanie jednego z nich
6. 3 rodzaje opadow (geneza)
7. obliczenie amplitudy, rocznej sumy opadow, sredniej rocznej temperatury

Przypominam, że pytań jest prawdopodobnie 8, więc wszystkich tu nie maOstanio dla mniepodział doby na dzień i noc juz jakoś sei zatarł, dla mnie może byc noc 24 h na dobe dnia nie lubie - jestem czlowiekiem nocy bo wtedy najlepiej mi się funkcjonuje - co nie znaczy zę jest to efektywne.
Czyli DNRa wynzje zasade kalendarzowych pór roku ;)

Ja tam wole dwie pory roku. Mroźna zimę i snieżna i tropikalne lato ( niepamietem to było chyba alto 2001) kiedy nad polską stacjonowały dwa osrodki baryczne - niż na zachodzie i wyz na wschodzie - ze wschodu gorace kontynrentalne powietrze z zachodu zimne wilgotne - i front powstał na południku 21*. Codiznnie było jak w tropikach - rano było +25*C bezchmurne niebo w południe tworzyły sie cumulusy a około 18 przechodziła burza konwekcyjna - sam luksus - i tak było ciodziennie a rośłiny rosły normalniejak na drożdzach. Przez bite pora miesiaca. Takie lato to moze być - a w tym roku wąłnie takike lato moje korzonki* przewidują.

*korzonki - własicwosc meteorologicznamojego rganizmu, coś w stylu przeczucia i tym psdobnych.Jordanów, g. 06:00 - temperatura -2*C, zachmurzenie całkowite i czuje się wilgoć w powietrzu - chyba sypnie śniegiem?

Co się dzieje? - po prostu spływ zimnego powietrza spod Bieguna. Póki nie przyjdzie mocny wyż znad Azorów, to nie ma co marzyc o większej zmianie cyrkulacji. Aktualnie pole baryczne jest utworzone przez nieduże, ale skrajnie upierdliwe niże i to one sa odpowiedzialne za tą pogodę. Ale cierpliwości, jeszcze trochę i to się wyklaruje. Rano darły się szpaki i gwizdały kosy, a gdzieś w Skawie taplały się kaczki. Mam nadzieję, że bez SARS-u...Jordanów - temperatura +3°C, deszcz, chmury, reumatyzm. Śnieg znikł już z 700 m n.p.m.

Red. Zalewski zapowiada możliwy - podkreślam - możliwy atak zimy około 20 stycznia, kiedy wreszcie odwróci się konfiguracja pola barycznego - niże pójdą nad Morze Śródziemne, a nad Rosją zawiśnie lodowato zimny i pogodny Wyż Rosyjski, który dmuchnie nam powietrzem znad Bieguna......wiatr? no cóż, mamy od ok 10ciu dni bardzo stabilny układ- wyż skandynawski, który w międzyczasie zaliczył leciutką obsuwkę na południowy wschód , więc aktualnie przechrzcił się na wyż rosyjski , co tłumacząc na język ludzki zapewnia nam wschodnią cyrkulację [E do NE] i niestety u nas na południu ten układ nie daje silnego wiatru, nawet umiarkowanego nie daje he,he, co innego północ Polski, tam wypas w pełnym zakresie


...a korzystając z moich tajnych/poufnych mapek barycznych widać, że ten układ będzie z nami co najmniej kolejne 10dni


...mówiąc krótko trudno tu liczyć na wiatr większy niż 6-8kt , a szczególnie na Błoniach, gdzie wiatr E przechodząc przez całe miasto staje się bardzo nierówny i osłabia się! np w tą niedzielę w KR było prawie zero wiatru, a w Miechowie super jazda na średnie rozmiary

...ten kierunek nieźle wchodzi na spocie w Grabiach [ link do spotu parę postów wyżej] , więc jakby co

[ Dodano: Pon 18 Sty, 2010 21:59 ]Przed następnym zadaniem możecie sobie obejrzeć jak w ostatnich dniach przemieszcza się powietrze nad Europą (trzeba chwilę zaczekać, aż się wczyta obraz).

http://www.meteoblue.com/...bea3ff82.0.html

Wyraźnie widać, że dominujący nad kontynentem wyż blokuje spływ powietrza znad Atlantyku.

Na początku (Mi-środa) wyż znajduje się nad Morzem Północnym. Zobaczcie jak w wyżu przemieszcza się powietrze (zgodnie z ruchem wskazówek zegara - półkula północna). A w okolicach Sycylii w przeciwnym kierunku kręci się mały niżyk.

Wyraźniej zarysowany niż pojawia się w niedzielę (So) na południe od Islandii. Widać też front z nim związany, który oddziela masy powietrza oceanicznego od tych zalegających nad kontynentem.


Gdyby coś takiego można było pokazać na lekcji geografii to szybko byłoby jasne w jaki sposób ośrodki baryczne (ciśnienia) sterują pogodą. A i lekcje byłyby ciekawsze1. Awangardowy słoik z wąską szyjką.


Zobacz: Eścietyzm.


2. Integracyjna gra towarzyska. Miała zmienną popularność na przestrzeni lat, co przejawia się wahaniami przyrostu naturalnego. Odpowiada za wyż demograficzny i niż baryczny.Do Europy napływają masy powietrza , arktycznego, polarnego i zwrotnikowego, przynoszące wilgotne powietrze oceaniczne lub suche powietrze kontynentalne. Masy te docierają z aktywnych ośrodków barycznych, formujących się poza kontynentem, przynosząc określony typ pogody. Europa Zachodnia jest zwykle pod wpływem mas powietrza polarno - morskiego. Europa Wschodnia - pod wpływem powietrza polarno - kontynentalnego, a południowa część Europy - powietrza zwrotnikowego. Na styku napływających do Europy mas powietrza tworzą się fronty, wykazujące dużą ruchliwość dolnych mas powietrza. Szczególnie duży wpływ na stan pogód w Europie wywiera front polarny. Napływ mas powietrza na obszar kontynentu wynika z różnicy ciśnień między ośrodkami wysokiego i niskiego ciśnienia barycznego, których układ zmienia się w ciągu roku. W zimie Europa jest pod wpływem Wyżu Azorskiego i Wyżu Azjatyckiego. Między tymi ośrodkami wysokiego ciśnienia atmosferycznego występuje szereg drugorzędnych ośrodków wyżowych: nad Półwyspem Iberyjskim, Alpami, Węgrami i wschodnimi Karpatami, tworzących pomost wyżowy nad Europą. W tym samym czasie nad Islandią i rejonem Morza Śródziemnego rozbudowują się rozległe ośrodki niżowe. Na wiosnę, sytuacja baryczna nad Europą ulega zmianie. Układ ośrodków barycznych jest mniej stały i w związku z tym pogoda jest bardziej zmienna. Niż Islandzki słabnie w tym okresie, zanikają też drugorzędne ośrodki wysokiego ciśnienia. Niż Śródziemnomorski przesuwa się ku wschodowi i równocześnie powstają płytkie niże nad Półwyspem Iberyjskim i Ukrainą. Podczas lata, Wyż Azorski przesuwa się na północ, a pogłębia się Niż Islandzki. Nad kontynentem azjatyckim formuje się ośrodek niskiego ciśnienia. Jesienią następuje stopniowy powrót do sytuacji zimowej. Wyż Azorski cofa się na południe, a nad Azją rozbudowuje się Wyż Azjatycki. Między tymi rozległymi ośrodkami wysokiego ciśnienia powstają mniejsze ośrodki wyżowe.- Ani w ząb tego nie rozumiem, Mała Sówko. - westchnął Harri wpatrując się w podręcznik do geografii, jakby właśnie zamierzał go zabić. Jednak ksiązka, jako przedmiot z założenia martwy pozostała całkowicie odporna na jego spojrzenia. - W ogóle tego całego Jandę trudno zrozumieć! Dyrektor chyba był nieprzytomny, skoro przyjął kogoś kto nie umie podstaw fińskiego!
- Spokojnie, Wampirku. Do Jakuba trzeba się przyzwyczaić. A cały ten materiał jest prosty. Zaraz ci wytłumaczę.
- Dziękuję, wielka kobieto!
- Słuchaj uważnie: zimą ląd jest bardzo wyziębiony, więc powstaje nad nim wyż. Natomiast nad cieplejszym oceanem powstaje niż. Wiatr wieje od lądu, ku oceanowi. Latem jest dokładnie odwrotnie. I to jest cała filozofia powstawania monsunów.
- Jejku, nie wiedziałem, że to takie proste!
- Widzisz, trzeba tylko dobrze słuchać.
- Trudno zrozumieć coś takiego: "nad lądem powstawać ośrodek baryczny, który nazywać się niż..." Kiedyś nie wytrzymam i zacznę się śmiać na lekcji.
- Oj, nie ty jeden. - roześmiała się Anja, przypominając sobie przyjaciółkę i jej "ja nie rozmawiać z kosmitą". - Moja przyjaciółka też nie wytrzymała.
- Widać brak jej cierpliwości. Podziwiam cię, że wytrzymujesz z tym przedziwnym tworem i jeszcze zdajesz się go lubić!
- Wampirku, każdy ma jakieś dobre cechy. Nawet taki denerwujący Janda.
- Ja tam w to wątpię. - odezwał się Arttu. - Jandek to Jandek. Kosmita. Pamiętaj Harri, nabijaj się z Czecha ile możesz!
- Arttu, głupolu! - skarciła go Anja. - Wiesz co, Wampirku, nie słuchaj tego degenerata. Zazdrość go zaślepia.
- Może cierpi na najcięższe stadium miłości. Nieuleczalne.
- O tak, masz rację, to jest to.
***
- Jak się czujesz? - spytał Pekka, przyglądając się dziewczynie z wyraźną troską.
- Całkiem nieźle. - uśmiechnęła się smutno.
- Martwię się o ciebie.
- Wiem. Ale zobaczysz, wszystko będzie dobrze. Będę miała prawdziwy dom. I mój brat też.
- Ktoś was adoptuje?
- Janne Ahonen.
Pekka otworzył szeroko oczy.
- Żartujesz! Przecież on cię zadręczy!
- Nawet nie wiesz jaki to wspaniały człowiek. Zawsze będę mu wdzięczna.
- Mam nadzieję, że nie będzie dawał ci szlabanów, bo wtedy do akcji wkroczę ja!
- Jasne, powiem Janne, żeby już się bał. - delikatnie pocałowała chłopaka i przytuliła się do niego.

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © bano