Wystrój kościoła na Wielkanoc

bano

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.jako uzupełnienie:

http://www.imalbork.pl/content/view/24/53/


Pierwsza wzmianka o kościele św. Jerzego pochodzi z 1403 r., kiedy to wielki mistrz podarował mu świece wielkanocne. W latach 70-tych XV w. odbudowano go niemal od podstaw po zniszczeniach jakim uległ w czasie wojny 13-letniej. Już w 1526 r. wygłoszono tu pierwsze kazanie ewangelickie, zaś w 1598 kościół przekazano w wyłączne użytkowanie luteranom. Ponownie poważnie ucierpiał w czasie „potopu” szwedzkiego w 1658 r. Kościół obecny pochodzi z lat 1712-14. Poza szczytem i wieżą jest to budowla fachwerkowa, której drewniany strop imituje ceglane sklepienie krzyżowe. Wnętrze trzynawowej hali zostało tak wyposażone w ławy i empory by jak najlepiej służyć nabożeństwom ewangelickim.
Pierwsze polskie nabożeństwo w kościele odbyło się we wrześniu 1945 r. 16 maja 1958 zmieniono jego wezwanie na Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Druga wojna światowa nie poczyniła większych szkód w zabytkowej bryle obiektu. Podziwiać tu możemy m.in. powstałe jeszcze dla starego kościoła chrzcielnicę i rzeźbioną scenę Pasji (1687). Pozostały wystrój jest późniejszy: ambona z lat 1713-14, zaś ołtarz główny z około 1718 r. Na otaczającym kościół cmentarzu pochowany został m.in. konserwator zamku Konrad Steinbrecht (1849-1923).Chciałbym Was drodzy przyjaciele zaprosić na czat w Niedzielę Wielkanocną 27 kwietnia o godz. 22.00! W Wielką Sobotę rozpoczynamy liturgię dopiero o godz. 21.00 stąd nie mógłbym wziąć udziału w tradycyjnym terminie sobotniego czatu! Chciałbym aby tematem czatu były refleksje i doświadczenie przeżywanych Swiąt Wielkanocnych, wspomnienia oraz świadectwa tradycji rodzinnej i wspólonotowej! Zapraszam tych wszystkich, którzy moga swój cenny czas ofiarować wspólnocie przyjaciół!

Na ostatni czat spóźniłem się, ale z przyjemnością zauważyłem w gronie uczestników Joasią i Edytę! Rozmawialiśmy trochę o spowiedzi, o spowiednikach, o naszym lęku, tematem wiodącym było doswiadczenie śmierci, umierania i życia! Nie zabrakło również informacji o naszych wyjzdach i planach: do Lichenia, św. Katarzyny, do Carlsberga i prywatnych zaproszeń! Na zakończenie tradycyjnie już modlitwa i myślę, jeśli się na to zgodzicie znak Bożego błogosławieństwa! Dziękuję za obecność Krzyskowi i Beacie, Krzyśkowi z Radomska, Marzenie, Piotrowi, Hani, Edycie i Joasi!

Na Ealingu wielki ruch, w kosciele w Niedzielę Palmową przewineła się wielka fala Polaków, spowiadaliśmy przez całą sobotę i niedzielę. Ludzie przybywali z całego Londynu i okolicy! Przez tylko niedzielę tak jak w Licheniu spowiadałem około 8 godzin, do tego piekna msza święta i Gorzkie żale! Trwają już prace nad grobem i ciemnicą! W tym roku jestem odpowiedzialny za wystrój koscioła i przebieg liturgii! Najbardziej cieszę się ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, do naszego Kościoła przyjdzie wielkie mnóstwo Polaków, co jest świetną okazją duszpasterską do zapoznania się, wspólnej modlitwy oraz zaproszenia do udziału we wspólnocie na Ealingu!

Myślę już o wyjeździe do Polski, waszej modlitwie polecam dni skupienia w św. Katarzynie 1-3 kwietnia, kapitułę w Licheniu 5-7 kwietnia, gdzie wybierzemy nowe władze zakonu oraz wyjazd do Carsberga 7-10 kwietnia, na czwarte spotkania środowiska trzeźwościowego z Europy Zachodniej! Cieszę się z możliwości spotkania i dzielenia się z Wami doswiadczeniem wiary! Obecnie pracuję nad zapowiedzianą już dawno katechezą o niespójnościach oraz nową o trzech ołtarzach w małżeństwie! Do spotkania się na czacie i w Polsce! Ks. Dariusz

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © bano