wypuklina tarczy l4-l5

bano

Prosze o interpretacje wyników.
Zmiany zwyrodnieniowe w dolnym odcinku kręgosłupa L. Stożek końcowy
rdzenia prawidłowy. Na poziomach L1-L2, L2-L3 i L3-L4 obraz krążków mk
prawidłowy. Na poziomie L4-L5 zmiany degeneracyjne w krążku mk,
płaskopodstawna wypuklina , spłaszczenie worka oponowego bez cech ucisku
elementów w nim przebiegających. Nieco przewężone są kanały
korzeniowe , otwory mk, do czego przyczyniają się zmiany zwyrodnieniowe.
Na poziomie L5- S1 zmiany degeneracyjne w krążku mk, medialno lewoboczne
wypadnięcie jądra miażdzystego tarczy mk z zajeciem zachyłka bocznego
po stronie lewej, uciskiem worka oponowego od strony lewej i korzenia
trawersującego. Przewężone są kanały korzeniowe, otwory mk, do czego
przyczyniają się także zmiany zwyrodnieniowe.

Czy to znaczy , że ja mam cały czas wypadnięty dysk ??

Jakie są tego konsekwencje. Mam silne bóle w krzyżu promieniujące do
lewej nogi, mrowienie, pieczenie łydek.Witam czy mógłby ktoś pomóc mi rozszyfrować moj wynik MRI??
"trzony na pograniczu piersiowo-lędzwiowym w odcinku lędźwiowym z guzkami Schmorla. Tarcza międzykręgowa L4/L5 nieci obniżone i odwodnione jako wyraz zmian degeneracyjnych.

Stan po dyskoideiktomii na poziomie L4/L5 przez fenestracje prawostronną.
W badaniu obecnym materiał tarczy uwypuklony dokanałowo na ok 3,5mm.
Kanał niezwężony.
wymiar przednio-tylny 15 mm.
W okolicy prawego korzenia nerwowego niewielka ilość ziarniny po wykonaniu zabiegu.
Na poziomie L5/S1 centralno-szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego typu bulging na 4mm."Na poziomie L4/L5 obniżenie tarczy m-kręgowej. Wypuklina pierścienia włóknistego do światła kanału kręgowego na gl.3-3,5mm., z zaciskiem obu otworów m-kręgowych, zwężeniem przestrzeni nadtwardówkowej i uciskiem przedniej powierzchni worka oponowego. Wymiar strzałkowy kanułu kręgowego wynosi ok. 20mm.
Na poziomie L5/S1 w topografii prawego zachyłka bocznego słabo hyperdensyjna struktura z brzeżnymi zwapnieniami wpuklająca się do światła kanału kręgowego na gl. 6mm (wypuklina jądra miażdżystego?)- wskazana weryfikacja w bad. MR. Zwężenie prawgo otworu m- kręgowego na tej wysokości. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi ok.21mm.

Będę wdzięczna za opinie co to dla mnie oznacza i uświadomienie co mi dokładnie dolega.

Z góry dziękujęDzien dobry!

Mam 21 lat i od roku mam problemy z kregoslupem (wczesniej tez je mialam, poniewaz jestem po chorobie Szojermana na odcinku ledzwiowym). Od roku boli mnie nerw w prawej nodze, od jakiegos czasu boli tez w lewej, a od jakich 2-3 tygodni czuje te nerwy caly czas i wlasciwie nie umiem znalezc pozycji ktora przynosilaby mi ulge. Przeszlam dwie serie zabiegow (laser, solux itp), bralam wiosna jakies leki przeciwzapalne, ale nic to nie pomagalo. Tydzien temu mialam robiony rezonans, a to jest jego wynik:

MR kregoslupa ledzwiowego bez kontrastu:
Oslabienie sygnalu MR w T2 zaleznych obrazach z obszaru krazkow miedzykregowych na poziomach L2-L3 i L5-S1 - zmiany dehydratacyjne. Nierownosci w zakresie blaszek granicznych trzonow i guzki Schmorka w obrebie trzonow TH12-L4. Niewielkie dziobiaste wyciagniecia krawedzi przednich i tylnych trzonow w odcinku ledzwiowym. Na poziomie L4-L5 widoczna wypuklina posrodkowo-posrednia tarczy miedzykregowej uciskajaca przednia powierzchnie worka oponowego w wiekszym stopniu od strony prawej. Na poziomie L5-S1 widoczna przepuklina tarczy miedzykregowej posrodkowo-posrednia wpuklajaca sie na glebokosc okolo 7 mm w obreb kanalu kregowego i wypelniajaca czesciowo zachylek boczny prawy z zaznaczonym modelowaniem przebiegu korzeni nerwow rdzeniowych. Stozek koncowy rdzenia kregowego bez zmian ogniskowych, bez cech ucisku.

Wlaciwie jestem w kropce i szukam jakiejkolwiek porady, bo chce zrobic wszystko co w mojej mocy zeby tylko unikac operacji. Jesli jakis profesjonalista moze mi tu odpowiedziec cokolwiek konstruktywnego, to bede bardzo wdzieczna!

Pozdrawiam,
KasiaWalczymy od pół roku z synem lat 17 z centralno-lewostronną przepukliną jądra maiżdżystego L5/S1 ma też niewielkie wypukliny tarcz m-k L3/L4 i L4/L5,Obniżenie wysokości tarcz m-k w odcinku lędźwiowym kręgosłupa niższym sygnałem w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom degeneracyjnym. W trzonach kręgów lędźwiowych i dolnych piersiowych widoczne są różnej wielkości guzki Schmorla oraz zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgów lędźwiowych/napisałam to co jest na wyniku rezonansu/ Byliśmy u 3 róznych neurochirurgów jeden położył go na 8 dni do szpitala ale doszedł do wniosku , że nie będzie jeszcze operował , ja tego bardzo nie chce, oprócz tego miał mnóstwo zabiegów fizykoterap. ,jeździmy do Państwa Świderskich do Wrocławia już jestem bezsilna bardzo bym chciała mu pomóc nie mam już pomysłu .Może ktoś miał lub zna podobną sytuację i wyszedł z tego bez operacji?Witam forumowiczów dzisiaj dostałem opis badania TK kręgosłupa LS opis badania na poziomie L4-L5 widoczna jest tylna obwodowa wypuklina materiału tarczy międzykręgowej zwężająca częściowo zachyłki boczne kanału kręgowego i kanały nerwów rdzeniowych . Na poziomie L5-S1 obecna jest zaawansowana tylna centralno lewoboczna wypuklina materiału tarczy modelująca worek oponowy , zwężająca znacznie zachyłek boczny lewy , częściowo kanał nerwu rdzeniowego , zmianom towarzyszy osteofitoza na krawędziach trzonów kręgów i w stawach międzykręgowych . Płynowa rezerwa objętościowa kanału kręgowego jest zachowana . Niezrośnięcie łuku kręgu S1 . Poza tym obraz odcinka kręgosłupa w granicach normy . Mam pytanie czy z tym czymś mogę dalej pracować ?? chcę zaznaczyć że jestem po amputacji uda i pracuje jako ślusarz . dziękuje za odpowiedziprawo do renty
  jak sądzicie ,z takimi dokumentami należy mi się renta?
od lat cierpię na nadciśnienie tętnicze,dno oka,augiopathia nadciśnieniowa III stopni,niewydolność wieńcową-stenokardia,cukrzyca typ II,otyłość,hiperlipidemia,zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa części szyjnej i lędźwiowej.badanie rezonansem wykazało wyprostowanie lordozy lędźwiowej,osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarcz międzykręgowych L2-L3,L3-L4,L4-L5-zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne.rozlane tylne wypukliny pierścieni włóknistych tych tarcz międzykręgowych a najwyraźniej L3-L4,uciskające przednią ścianę worka oponowego,na poziomie L3-L4 modelowane również korzenie rdzeniowe(bardziej lewy).artroza lewego barku,przewlekłe stłuszczeniowe zapalenie wątroby,próba GGTP 170,przepuklina rozworu przełykowego,choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.mam 43 lata i jak myślicie -otrzymałem rentę czy też nie?Dawno tutaj nie pisałem a to dlatego, że nowy 2010r zaordynował mi moc wrażeń.
Od jakiegoś czasu jestem na leczeniu biologicznym. W międzyczasie miałem dwie komisje lekarskie. Moje życie wyglądało w tym roku tak: szpital, 15 dni „cywila”, praca, szpital, praca komisja, praca, szpital, komisja, praca szpital itd. itd. Co siedem dni biorę zastrzyk a co 15 dni hospitalizacja + badania. Na czas kuracji wstrzymano mi MTX co od ręki skutkowało pogorszeniem zerówka. Pomału wszystko wraca do normy.

Komisja nr1- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – Umiarkowane – na stałe
Komisja nr2- ZUS – Całkowita niezdolność do pracy- na kolejne 3 lata

Jakby tego było mało to oczywiście musiałem „zaliczyć” dodatkowo neurologię.
Półki zaczynają mi się uginać od dokumentów. Gdyby jeszcze szanowni medycy pisali językiem zrozumiałym dla śmiertelników byłoby ok. Ale większość z tego co piszą to czarna magia:

Wynik badania KR Szyjny
Pogłębiona lordoza szyjna. Przestrzenie międzykręgowe C3-C4 oraz C4-C5 zwężone w częściach tylnich. Zaostrzenia blaszek granicznych.
Wnioski: Chondrosis C3-C4 et C4-C5 para dorsalis susp. Hyperlordosis cervicalis.

Usg stawów kolanowych – obustronnie błona maziowa o cechach przerostu. Wstawie prawym obecność płynu w zachyłku nadrzepkowym. Chrząstka stawowa zwężona o nieregularnych obrysach w obrębie wcięcia międzykłykciowego uda prawego. Zwężenie dotyczy również stawu udowo- piszczelowego. Zaostrzenia na krawędziach nasad.
Gonarthrosis bil gonitis ex. Dextri. Synovitis bil.

MR Kręgosłupa
Wykonano jednofazowe badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5/S1 ze zmianami zwyrodnieniowymi na bocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgów w tym odcinku. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej Th12/L3 z modelowaniem worka oponowego, ze zmniejszeniem rezerwy płynowej na przedniej powierzchni stożka rdzenia oraz z zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego. Uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L2/L3 z lewoboczną pjm z modelowaniem worka oponowego od strony lewej i z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Uogólnione wypukliny tarcz międzykręgowych L3-L5 z tylnymi pjm z modelowaniem worka oponowego ( większym na poziomie L4/L5) i z obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych. Stan po lewostronnej fenestracji na poziomie L5/S1. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej L5/S1 z resztkową tylno-lewoboczną pjm, z modelowaniem worka oponowego i ze zwężeniem kanału lewego nerwu rdzeniowego.Nierówności zarysu blaszek granicznych trzonów Th9-L1 o charakterze guzków Schmorla.
W zakresie objętym badaniu uwidoczniono torbiel korową nerki prawej o śr. 20mm.

Ktoś coś z tego rozumie ??
Chyba muszę poszukać jakiegoś forum neurologicznego lol .

Muszę poprosić mojego lekarza żeby poszukał mi coś zdrowego !!!Witam serdecznie,

Pisałam na tym forum już kilkakrotnie. Dziś odebrałam wynik rezonansu i pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie..

W czerwcu odebrałam taki oto wynik zdjęcia RTG odcinka lędźwiowego, wykonanego w pozycji leżącej:

Spłaszczenie lordozy, kręgosłup zrotowany w stronę prawą, znaczne zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1.

Przez wiele mięsięcy lekarz zbywał mnie, że to na pewno nie jest dyskopatia, kłócąc się ze mną, że on wie lepiej... Próbowałam dokładnie tłumaczyć mu swoje objawy i to, co podejrzewam, ale zbył mnie mówiąć, że to on ma dyplom Akademii Medycznej.
Dziś odebrałam wynik rezonansu magnetycznego, który całkiem mnie załamał:

Badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonano w obrazach T1 i T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i osiowych.
Niewielkie uogólnione uwypuklenie tarcz międzykręgowych L2-L4 z nieznacznym modelowaniem worka oponowego. Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowej L4/L5 z modelowaniem worka oponowego i z niewielkim zwężeniem kanału prawego nerwu rdzeniowego. Uogólnione uwypuklenie tarczy międzykręgowej L5/S1 z niewielką tylną przepukliną jądra miażdżystego, z modelowaniem worka oponowego i z nieznacznym obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych.
Poza tym zarysy kanału kręgowego są w badanym odcinku gładkie, sygnał rdzenia kręgowego i trzonów kręgów niezmienionych.

Mój kręgosłup jest chyba w fatalnym stanie. :( Nie spodziewałam się tego, gdyż objawy na razie (odpukać!) nie były tak dokuczliwe. Nigdy ból kręgosłupa nie sprowokował mnie do tego, aby brać leki przeciwbólowe lub dłużej leżeć, nigdy nie miałam typowej rwy kulszowej. Moje problemy objawiały się do tej pory lekkim pobolewaniem w odcinku lędźwiowym, od czasu do czasu. Dopiero od dwóch miesięcy pojawia się ostry ból, który utrzymuje się przez ok. 3 sekundy, jest miejscowym, zlokalizowany w kości krzyżowej i występuje czasami, gdy wstaję z łóżka, idę, wstaję z klęczek, czyli generalnie przy ruchach. Kaszel i kichanie zazwyczaj nie powodują bólu, niezwykle rzadko. Raz zdarzył mi się incydent, że podczas kaszlu bolało mnie udo z tyłu, stan taki utrzymywał się przez 2 dni. Chciałabym wiedzieć co dalej? Czy grozi mi operacja? Czy rehabilitacja może chociaż troszkę zmniejszyć te wypukliny? Bo jak sądzę, przepukliny nie da się już zmniejszyć? Czy ten stan szybko może postępować i czy przepuklina może szybko się powiększyć? Czy te zwężenia kanałów nerwów rdzeniowych, modelowanie worka oponowego to już poważne sprawy? Przepraszam za natłok pytań, po prostu nie wiem, co dalej, czy udać się tylko na rehabilitację, czy może też do neurochirurga. Na razie zapisałam się na jutro, na wizytę u Pani z certyfikatem McKenziego. Tylko nie wiem, czy jest nadzieja.... Dodam, że mam dopiero 23 lata i bardzo martwię się, co będzie dalej...
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość dla moich licznych pytań.
Pozdrawiam.Witam ponownie,

Dziękuję pięknie za dotychczasowe porady.

Na początek wynik mojego badania rezonansem, a potem kilka pytań.
Badanie z końca marca 2008 roku (8 miesięcy temu).

---------
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji FSE (obrazy T1- i T2-zależne) oraz CBASS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych

Wyprostowanie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego.
Na poziomie L4/L5 widoczna jest centralno- prawostronna przepuklina jądra miażdżystego wpuklająca się do kanału kręgowego, zwężająca bardziej prawy zachyłek kanału. Przepuklina uciska worek oponowy i korzeń nerwu rdzeniowego prawego. W obrazach T2 zależnych na przednim zarysie przepukliny widoczne drobne ognisko podwyższonego sygnału odpowiada częściowo przerwanemu pierścieniowi włóknistemu. Ponadto widoczna jest mniejsza również centralno-prawostronna przepuklina jądra miażdżystego L5/S1, która również uciska worek oponowy. Obniżenie wysokości tych tarcz m-k z niższym sygnałem w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom zwyrodnieniowym (dehydratacji). Na poziomie L1/L2 widoczna jest lewostronna wypuklina tarczy m-k nieco zwężająca lewy otwór m-k i zachyłek boczny kanału kręgowego uciskająca worek oponowy. Tarcza m-k L1/L2 obniżona o zachowanym sygnale w obrazach T2 zależnych. W dolnych kręgach piersiowych i górnych lędźwiowych widoczne guzki Schmorla i zmiany zwyrodnieniowe.
------------------

Kupiłem sobie książkę A. Rakowskiego "Kręgosłup w stresie". Rakowski opisuje różne schorzenia kręgosłupa w sposób trochę mnie przerastający, ale wykombinowałem z tego, że cierpię na dyslordozę lędźwiową (objawy bólowe i przykurcze mięśni się z grubsza zgadzają + skłonność do wypadania dysków na przejściu lędżwiowo-piersiowym).

W związku z tym mam pytania:

1) Rakowski opisuje "dyslordozę lędźwiową" i metody jej leczenia.
wg. książki na dyslordozę wskazuje tez mój wynik testu Lasaque'a, obecnie ok. 70 stopni (po treningu na futrynie drzwi dochodzę blisko 90 stopni z drugą nogą wyprostowaną na podłodze), kłopoty z sięgnięciem do podłogi (po dobrej rozgrzewce mogę już w zwisie sięgnąć palców stóp), słabość mięśni podnoszących nogi w leżeniu na plecach, wynik testu Mennella (przeprost stawu biodrowego) nie jest jednoznaczny.
Pytanie:
Czy z pierwszego zdania diagnozy (i opisanych objawów) wynika, że faktycznie mam dyslordozę lędżwiową? To niby oczywiste, ale język fachowy różni się od języka potocznego i lepiej spytać.


2) Rakowski w rozdziale poświęconym dyslordozie lędźwiowej podaje 3 ćwiczenia na wzmocnienie zginaczy bioder, ale jednocześnie przekreśla je na obrazkach ilustrujących ich wykonanie i opatruje komentarzem "w praktyce ćwiczenia owe stosuje się bardzo rzadko, bo w przypadku bólu lędźwiowo-krzyżowego spowodowanego podrażnieniem wiązadeł międzykolcowych przyczyniają się wybitnie do zwiększenia nierównowagi statycznej, a w konsekwencji do pogorszenia stanu chorego".
Te ćwiczenia to
a) "brzuszki" przy wyprostowanych nogach i unieruchomionych (przytrzymywanych) stopach.
b) podnoszenie obu nóg wyprostowanych
c) nożyce poziome lub pionowe

Pytanie: czy zakładając dyslordozę mogę uprawiać te ćwiczenia?
Krótkie próby nie przyniosły jeszcze negatywnych efektów (tj. bólu), za to faktycznie obserwuję, że wyginają odcinek lędźwiowy w duży przeprost, więc mogłyby łatwo zaszkodzić w ewentualnej hiperlordozie.

3) Rakowski promuje "poizometryczną relaksację" przykurczonych mięśni oraz wzmacnianie mięśni osłabionych. Brzmi rozsądnie. Czy inne szkoły fizjoterapii są w tym zgodne?

4) Czy z dyslordozą można wiązać pogarszanie się mojego stanu po siedzeniu? (Rakowski: "osoby z dyslordozą lędźwiową garbią się w odcinku lędźwiowym"). Teraz kucnąłem, od razu lepiej, ale ile można kucać przed komputerem?
Pytanie: Jak dobrać sobie krzesło?

=====
wyjaśnienia dodatkowe:
od kryzysu w maju/czerwcu nie miałem dotąd chyba "kryzysu korzeniowego/dyskowego", natomiast miałem 4 jednotygodniowe "kryzysy mięśniowe", tj. nagły ból (niekoniecznie bardzo ostry, zawsze bardzo niespodziewany), potem skurcz ochronny mięśni wykrzywiający kręgosłup lędżwiowy/biodra i trwający ok. tygodnia. Zachowana możliwość rotacji, bóle lędźwiowe po dłuższym staniu, przy skłonie w przód lub tył. Wyraźna ulga po ćwiczeniach. Brak promieniowania bólu poza obszar kręgosłupa.

3 sukcesy po dość systematycznych ćwiczeniach:
a) od listopada praktycznie skończyły się znane od lat bóle stopy (drętwienie stopy zaczęło się w czerwcu i ustąpiło gdzieś we wrześniu)
b) od grudnia zdarzają się chwile, minuty a może nawet całe godziny bez bólu w pośladku, który to ból bagatelizowałem dobre 3 lata :-(
Ale noga prawa np. przy rozciąganiu pod kolanem bólowo dalej inna niż lewa.
c) w listopadzie zająłem ostatnie miejsce w zakładowym turnieju ping-ponga. Sukcesem jest oczywiście sam udział bez śladu bólu :-)

Niestety, po maju pozostały mi jeszcze lekkie, sporadyczne bóle "w okolicach prawej nerki".

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © bano