wypowiedzenie umowy a emerytura

bano

Witam,

Sprawa dotyczy rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia nabyłam prawo do przejścia na emeryturę w 2004 roku emerytura została zawieszona ponieważ miał cały czas nawiązany stosunek pracy w dniu 17-09-2007 wysłałam rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w związku z przejściem na emeryturę z dniem 28-09-2007.
Niestety mój pracodawca poinformował mnie pismem z dnia 24-09-2007 iż nie zachodzą przesłanki określone w ustawie z dnia 24 sierpień 2006 o służbie cywilnej oraz Kodeksie Pracy dające podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Mam prośbę o pomoc czy pracodawca może odmówić mi rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w związku z przejściem na emeryturę i czy jeżeli tak to czy muszę składać ponowne rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia?

Dziękuję za pomocPracodawca przez 5 miesięcy zatrudniał mnie "na czarno" , odwlekając podpisanie umowy o pracę, teraz podpisał ze mną umowę na czas określony - od 1 maja do 31 sierpnia. Proszę powiedzcie, czy mam w tej sytuacji normalne prawa pracownicze? Czy te lata będą mi się liczyły do emerytury? Czy jeśli po upływie tego czasu przedłuży mi umowę, będzie mi się należał urlop? Jak spowodować, żeby przepracowane 5 miesięcy zostały mi zaliczone do okresu zatrudnienia. Jak taką umowę mogę wypowiedzieć ja- jaki termin mnie obowiązuje? Czy 31 sierpnia powinnam sama zapytać szefa, czy nadal u niego pracuję, czy po prostu przestać przychodzic do pracy. Dodam, ze pracuję w firmie prywatnej-jest to firma taksówkarskaZwolnienie pracownicy tylko z powodu uzyskania prawa do emerytury to dyskryminacja!

Sąd Najwyższy w najnowszym wyroku z 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08) stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę, którego wyłączną przyczyną jest uzyskanie przez pracownicę uprawnień emerytalnych, stanowi dyskryminację ze względu na płeć.

Pełny artykuł przeczytasz tutaj:
Zwolnienie pracownicy tylko z powodu uzyskania prawa do emerytury to dyskryminacja!Witam serdecznie, jeszcze raz chcę podziękować za Kerry Wizjer a szczególnie za rozdział Porady eksperta, temat, Jak wypowiedzieć umowę wynajmu?, dla nas w tym czasie jest jak najbardziej aktualny, no i mam wielką prośbę, poruszyć w następnych numerach takie tematy jak, emerytura, ile trzeba przepracować w Irlandii żeby nabyć prawo do emerytury irlandskiej i jeszcze tak ważny temat jak Medical card, gdzie można nabyć i kto ma prawo do tego. Z góry dziękuje.
To oczywiste, że państwo może zrobić wszystko z emeryturami, jednak chyba chodzi o to by państwo było poważne i nie zmieniało zasad w trakcie gry. Państwo musi być odpowiedzialne nie tylko, za to co jest teraz, ale też i za to co było. Niemcy są spadkobiercami III Rzeszy, Polandia, PRLu.

Usuwanie SPkom emerytur to zagrywka czysto populistyczna. SBcy pracowali dla państwa, nie łamali prawa, to nie ma podstaw by zabierać im emerytury.
Trzeba się zastanowić jaka była i jest umowa pomiędzy rządem PRL i IIIRP a obywatelami odnośnie emerytur.
Umowa ta brzmia mniej więcej tak:
"Będziemy zabierać wam 20% waszych dochodów (tak jest dziś) a jak przyjdzie odpowiedni czas, taki jaki my ustalimy, to bedziecie mogli przejśc na emeryturę a o wysokości emerytury zadecydujemy jak będzienie na nią przechodzić."
Zabawne jest to, że za PRL-u ludzie być może nawet nie mieli wyboru ale dziś właściwie ludzie zgadzają się na tą umowę.
Można przyjąć, że było dodatkowe założenie, że pracownicy aparatu przemocy mieli obiecane, że będą mieć wyższe emerytury od pozostałych.
Sytuację zmienia jednak fakt bankructwa ZUS'u i dlatego właśnie to sąd powinien się wypowiedzieć w procesie upadłościowym ZUS'u bo sam Zus wykonując tą umowę powinien wyplacać ludziom po symbolicznej złotówce a i tak nie jestem pewien czy by starczyło.Pracodawca może jednostronnie skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia do najwyżej 1 miesiąca w sytuacji, gdy firma ogłasza upadłość lub ulega likwidacji lub też rozwiązanie umowy następuje z przyczyn niedotyczących pracowników.

Czytaj Więcej...
  Cytat:
Napisał/a Dariusz! Co ciekawe uzyskanie wieku i okresu uprawniającego do emerytury może być uzasadnionym powodem wypowiedzenia umowy.
:o Może mam złe informacje, ale - moim zdaniem - nie może. Jeśli nie ma innych przyczyn - nie może.W przypadku emerytury podanie przyczyny jest niezbędne zeby otrzymac odprawę emerytalną.
Tj. musi byz związek przyczynowy pomiedzy ustaniem stosunku pracy, a nabyciem prawa do emerytury (lub renty) - przepis wynikajacy z kp. (chyba art. 92) Stad magiczne slowa, jakie musza znalezc sie w wypowiedzeniu umowy o prace "w zwiazku z przejsciem na emeryture". Jednoczesnie z punktu widzenia ZUS w chwili nabycia uprawnień emerytalnych (w moim przypadku 6.09.07) trzeba byc w stosunku pracy (lub nie, ale to mnie nie dotyczy).
Jak wynika z powyzszego musze podac przyczyne.
Ps.
Przepraszam, ze tak sie madrze, ale duzo czytam na temat przepisow i interpretacji obowiazujacych w tym zakresie, bo lubie posiadac jakas wlasna wiedze.Wypowiedzenie
  Witam
Proszę o porade w następującej sytuacji
Otóż jestem zatrudniony około 15 miesiecy na umowe o prace, czas określony na 3 lata i jestem studentem niestacjonarnym. Jednak potrzebuje się zwolnic z pracy z przyczyn osobistych i czy jeśli złożę wypowiedzenie z okresem 2tyg to czy dostane zasiłek dla bezrobotnych czy to pracodawca musi mnie zwolnic aby owy zasiłek dostać?

Kolejna sprawa to że fundusz emerytalny mam od 10 miesięcy ponieważ jest to moja pierwsza praca o umowe i nie od poczatku miałem wybrany tak wiec ma to coś wspulnego z zasiłkiem tez potrzebne jest aby 12 miesiecy miec ten fundusz aby dostac zasiłek czy to nie ma nic z tym wspulnego?

pozdrawiamumowa na czas nieokreślony
  Witaj Olu.

Mam prośbę - bardzo proszę o informacje dotyczące rozwiązania umowy z pracownikiem, który ma ją zawartą na czas nieokreślony.
Długość wypowiedzenia znam, nie wiem jednak czy pracownikowi należy się jakaś odprawa - chodzi mi o zwolnienie pracownika, który jest na emeryturze, a u nas pracuje - "dorabia sobie", ewentualnie inny pracownik, który przestał przykładać sie do roboty - na jego miejsce mielibyśmy przyjąć kogoś innego. Jak umotywować takie zwolnienia?

Z góry bardzo Ci dziękuję!

Pozdrawiam
AgnieszkaKasiu ten pracownik ma 61 lat, czy nie ma teraz okresu chronionego do emerytury? pogłubiłam się...
czym się różni "rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem"
"wypowiedzenia zmieniającego".Mam pytanie : do 31 lipca mam kontrakt -czy rozwiązanie umowy o pracę kończy się z dniem zakończenia kontraktu ,czy może mam okres wypowiedzenia 6 miesięcy czy 3 miesiące od dnia 1 sierpnia jak to wygląda proszę o pomoc.Na maila -jola961@o2.plPracownik zostanie objęty szczególną ochroną stosunku pracy z chwilą ukończenia 61 lat, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego (65 lat). Nie korzysta natomiast z ochrony przewidzianej w art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p., taki pracownik, któremu wprawdzie brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, lecz którego dalsze zatrudnienie nie umożliwia uzyskania prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (wyrok SN z 22 maca 1977 r., I PRN 24/77). Zgodnie bowiem z art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Do tego czasu (tj. osiągnięcie 61 lat) pracownik nie podlega szczególnej ochronie, o której mowa w art. 39 k.p. i można rozwiązać z nim stosunek pracy na zasadach ogólnych.
Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a wypowiedzenie umowy o pracę ma nastąpić z przyczyn niedotyczących pracodawcy (likwidacja stanowiska pracy), wówczas zastosowanie będzie znajdować ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.s.z.r.s.p. Będzie to w szczególności skutkowało koniecznością wypłaty pracownikowi odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, w związku z tym, że jego staż pracy u pracodawcy przekracza 8 lat (por. art. 8 u.s.z.r.s.p.).
Po osiągnięciu 61 roku życia pracownik wkracza w czteroletni okres ochronny i pracodawca nie może złożyć mu oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Ustawodawca w art. 39 k.p. posłużył się tzw. węższą konstrukcją zakazu wypowiedzenia umowy o pracę - zakaz wypowiedzenia z art. 39 k.p. obejmuje zakaz złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu w okresie ochronnym, skuteczne będzie natomiast wypowiedzenie złożone zgodnie z prawem przed rozpoczęciem tego okresu, nawet jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym (por. L. Florek, w Kodeks pracy. Komentarz, red. L. Florek, Warszawa 2009, s. 256).
W okresie przedemerytalnym określonym w art. 39 k.p. nie będzie również dopuszczalne zwolnienie pracownika z przyczyn jego niedotyczących na gruncie u.s.z.r.s.p. Art. 5 ust. 5 u.s.z.r.s.p. zabrania wypowiedzenia umowy o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym również w ramach zwolnień grupowych, oraz w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 10 w zw. z art. 5 ust. 5 u.z.g.). Dopuszczalne będzie tylko wypowiedzenie warunków pracy i płacy, ale wówczas, w razie gdyby warunki płacy pracownika uległy pogorszeniu, pracownikowi będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do końca okresu ochronnego (art. 5 ust. 6 u.s.z.r.s.p.)." (odpowiedź z dnia 27.01.2010)
(oczywiście wypłacić odprawę). - pracownik jest nietykalny w tym okresie.

Powered by wordpress | Theme: simpletex | © bano